Studia Podyplomowe Skandynawistyczne
- 80-308 , Gdańsk , ul. Wita Stwosza 51
- 58 523 30 30
- sylwia.stegemann@ug.edu.pl
- strona internetowa programu
- Zadaj pytanie
- Zobacz folder
- Porównaj programy
- Szczegółowe informacje

Szczegółowy opis programu
Studia Podyplomowe Skandynawistyczne skierowane są do absolwentów wszystkich kierunków studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Program obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu języków skandynawskich oraz wiedzy o Skandynawii.
Program tych wyjątkowych studiów skierowany jest do osób, pragnących rozwijać swe zainteresowania Europą Północną, a które ze względów zawodowych lub osobistych, nie mogą tego realizować w trybie studiów stacjonarnych.
Studia Podyplomowe Skandynawistyczne mają na celu podniesienie kwalifikacji językowych i kompetencji międzykulturowych osób z różnych kręgów zawodowych: ekonomistów, dziennikarzy, animatorów turystyki, wydawców, pilotów wycieczek, przewodników, nauczycieli, publicystów, ludzi kultury i biznesu, których ze Skandynawią łączą stosunki zawodowe lub osobista fascynacja.
Interdyscyplinarna oferta - łącząca w sobie perspektywę filologiczną, kulturową i politologiczną - zawiera elementy szeroko pojętej wiedzy o krajach skandynawskich dawniej i dziś, umożliwiającej tworzenie dobrych relacji Polski z krajami Północy: Danią, Norwegią i Szwecją.
Absolwenci po ukończeniu studiów zdobędą umiejętności językowe (zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) i międzykulturowe (w tym znajomość różnic kulturowych między Skandynawią i Polską), konieczne przy różnorodnych zawodowych kontaktach z krajami regionu skandynawskiego.
Dzięki wielokulturowemu aspektowi studiów absolwenci zostaną dobrze przygotowani do działania we współczesnej rzeczywistości, w której otwartość wobec innych kultur jest warunkiem sprawnego funkcjonowania. Gwarantem tego jest prowadzenie zajęć przez doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną Instytutu Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku
Program kształcenia (łącznie 480 godzin dydaktycznych) obejmuje następujące przedmioty:
- Praktyczna nauka języka duńskiego, norweskiego lub szwedzkiego
- Gramatyka opisowa języka duńskiego, norweskiego lub szwedzkiego
- Zajęcia dotyczące kultury, literatury i społeczeństwa:
- Geografia Skandynawii - wybrane zagadnienia
- Historia Skandynawii - wybrane zagadnienia
- Kultura Skandynawii
- Kultury arktyczne
- Literatura Skandynawii – wybrane zagadnienia
- Media w krajach skandynawskich - historia i instytucje
- Wybrane zagadnienia ekonomiczne krajów nordyckich
- Wybrane zagadnienia społeczne Skandynawii.
Kontakt
Wydział Filologiczny, Neofilologia
Instytut Skandynawistyki i Fennistyki
ul. Wita Stwosza 51
80-308 Gdańsk
tel. +48 58 523 30 30
e-mail: sylwia.stegemann@ug.edu.pl