Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprasza na studia podyplomowe „Renowacja i modernizacja obiektów budowlanych”. Studia adresowane są do osób związanych z rewitalizacją i konserwacją zabytkowych obiektów budowlanych. Chodzi tu zarówno o praktyków bezpośrednio uczestniczących w przygotowaniu i realizacji prac renowacyjnych, ale także o osoby, które w swojej działalności administracyjnej, projektowej, budowlanej lub inwestycyjnej mają do czynienia z szeroko pojętą konserwacją zabytków.
Program studiów w AGH
Studia podyplomowe „ Renowacja i modernizacja obiektów budowlanych” mają na celu przygotowanie specjalistów działających w obszarze konstrukcji budowlanych, materiałoznawstwa budowlanego, stateczności obiektów oraz geomechaniki, tak by mogli odnaleźć się w pracy przy konserwacji i odnowie budynków historycznych. Kompetencje nabyte podczas studiów podyplomowych pozwolą na wykonywanie różnorodnych zadań przy ochronie obiektów zabytkowych i dóbr kultury.
W programie studiów znalazły się takie zagadnienia jak: przepisy prawne w budownictwie i ochronie zabytków, historyczny rozwój architektury i technik budowlanych, przyczyny awarii i katastrof budowlanych, fizyka budowli i ochrona przed destrukcją, geotechniczne metody zabezpieczenia podziemnych obiektów zabytkowych, diagnostyka i metody badań konstrukcji budowlanych, niezawodność, trwałość oraz użyteczność ustrojów i obiektów budowlanych, materiały budowlane stosowane przy remontach, naprawach i wzmacnianiu, dokumentacja konserwatorska i projektowa, metody zabezpieczania, naprawy i wzmacniania obiektów budowlanych, epidermiczne zabiegi konserwatorskie, metody zabezpieczenia i ochrony przeciw pożarowej w budynkach zabytkowych, kalkulacja kosztów remontów i modernizacji budynków.
Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwenci będą wyposażeni w kompetencje niezbędne do pracy w przedsiębiorstwach wykonawstwa budowlanego i firmach projektowych, a także w organizacjach konsultingowych, badawczo-naukowych, organach nadzoru budowlanego, czy administracji publicznej. Osoby kończące „Renowację i modernizację obiektów budowlanych” posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu wykonawstwa i projektowania obiektów budowlanych. Znają współczesne metody rekonstrukcji głównie podziemnych elementów budowli zabytkowych, ich modernizacji, napraw i konserwacji. Absolwenci kończąc opisywane studia podyplomowe są przygotowani do rozwiązywania nietypowych problemów związanych z zabytkami. Potrafią także korzystać z nowoczesnych narzędzi przeznaczonych do tego celu.
Studia podyplomowe „Renowacja i modernizacja obiektów budowlanych” trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w trybie zjazdów sobotnio-niedzielnych.
Aplikować na studia mogą osoby, które posiadają dyplom ukończenia uczelni wyższej oraz dostarczą następujące dokumenty: podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, kwestionariusz osobowy, odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych lub poświadczoną kserokopię dyplomu, poświadczenie wniesienia opłaty operacyjnej. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt studiów wynosił 4000 zł.
Jednostka prowadząca studia
Jednostką prowadzącą studia podyplomowe jest Katedra Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydział jest najstarszą jednostką uczelni. Obecnie jego głównym zadaniem jest uczestnictwo w pracach nad m.in.: zagospodarowaniem regionów górniczych, rozwiązywaniem problemów związanych z ekonomiką, organizacją i zarządzaniem w górnictwie. Wydział współpracuje z przemysłem. Równocześnie uczestniczy w procesie zabezpieczania podziemnej infrastruktury miast zabytkowych – Sandomierz, Kłodzko. Wydział wyposażony jest w liczne laboratoria naukowe i naukowo-techniczne, pracownie komputerowe oraz bibliotekę.
Szczegółowe informacje na tematu studiów podyplomowych „Renowacja i modernizacja obiektów budowlanych” oraz dokumenty do pobrania można znaleźć na: http://www.kgbig.agh.edu.pl/podyplomowe/Renowacja....