Idea ustawicznego dokształcania przyświeca osobom świadomym dynamicznych zmian na rynku pracy. Konieczność aktualizowania posiadanej wiedzy, zdobywanie nowych doświadczeń i kompetencji to obecnie absolutny warunek i często oczekiwanie pracodawców.
Jakie studia podyplomowe oferują łódzkie uczelnie? Z jakimi kosztami muszą liczyć się słuchacze? Między innymi te informacje znajdziecie w tym artykule.
Dla kogo studia podyplomowe?
Jak sama nazwa wskazuje, kandydatem musi być osoba posiadająca dyplom ukończenia przynajmniej studiów pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich), ale też magisterskich. Zazwyczaj nie ma wymogów odnośnie charakteru studiowanego wcześniej kierunku. Aczkolwiek w przypadku niektórych specjalistycznych programów (np. medycznych) warunkiem jest wykształcenie o określonym profilu.
Kształcenie podyplomowe wybierają osoby, dla których zdobycie dodatkowych umiejętności poświadczonych uzyskiwanym dyplomem stanowi warunek awansu, zmiany pracy czy uzyskania atrakcyjniejszego wynagrodzenia.
Dlaczego studia podyplomowe?
Czy dyplom magistra nie wystarczy? Analizując ofertę kierunków drugiego stopnia może się okazać, że nie spełniają one naszych oczekiwań. Treści kształcenia nie do końca są zgodne z tym, jakiej wiedzy szukamy.
Istotną wartością studiów podyplomowych jest ich praktyczny charakter. Do realizacji zajęć zapraszani są praktycy, przedstawiciele biznesu, osoby reprezentujące określone instytucje i branże. Pozwala to nawiązać cenne kontakty, czerpać z wiedzy ekspertów, stanowi przestrzeń do wymiany doświadczeń.
Ile kosztują podyplomówki?
Roczny koszt studiów to najczęściej od kilku do czasami kilkunastu tysięcy zł. Większy udział zajęć praktycznych, laboratoryjnych, warsztatowych, wykorzystujących specjalistyczne pracownie czy materiały podraża cenę studiów. Warto zapoznać się z systemami ratalnymi płatności, ale też szukać źródeł dofinansowania. Zdarza się, że pracodawcy partycypują w części lub całości kosztów – inwestycja w cenionych pracowników to częsta pozapłacowa forma premii.
Z innymi kosztami muszą liczyć się słuchacze studiów MBA. W przypadku programów realizowanych przy współpracy z zagranicznymi instytucjami czy uczelniami to kwoty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Studia podyplomowe w Łodzi
Co oferuje Łódź? Tematyka kierunków podyplomowych w znacznym stopniu jest spójna z profilem realizujących je uczelni.
Przewrotnie na Politechnice Łódzkiej dostępnych jest wiele programów z zakresu zarządzania, kształtowania umiejętności menedżerskich, coachingu. Znajdą się również treści dla grafików, specjalistów multimediów, administrowania sieciami czy tworzenia aplikacji biznesowych. E-commerce in Textiles czy Konstrukcja ubioru to propozycje typowe dla kojarzonej z przemysłem włókienniczym Łodzi.
Na Uniwersytecie Łódzkim można wybierać spośród studiów podyplomowych: od administracji i zarządzania dla kadry kierowniczej w administracji publicznej po zintegrowane zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym i regionalnym. Swoją ofertę przygotował każdy z 13 Wydziałów UŁ.
Łódzki Uniwersytet Medyczny proponuje m.in. takie programy jak Farmacja medyczna, Telemedycyna i teleopieka – prawne aspekty, Ubezpieczenia zdrowotne i zarządzanie ochroną zdrowia, Psychoterapia ze szczególnym uwzględnieniem aspektów klinicznych.
Projektowanie ubioru, Stylizacja, aranżacja i dekoracja wnętrz, Projektowanie graficzne, Projektowanie biżuterii, Ilustracja i komiks z elementami preprodukcji gier i filmów czy Design – projektowanie produktu to wybrane studia podyplomowe oferowane przez ASP im. Władysława Strzemińskiego.
Z kolei w najsłynniejszej polskiej Filmówce nie zabraknie kierunków poświęconych szeroko pojętym sztukom wizualnym. Mowa tu o zarządzaniu cyfrową postprodukcją filmową, organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej czy studiach międzynarodowych dla producentów kreatywnych.
To jedynie wybrane propozycje z niezwykle licznej oferty łódzkich szkół wyższych.
Szczegółową ofertę studiów podyplomowych dostępnych w Łodzi znajdziecie tutaj.