Uniwersytet Gdański zaprasza na Studia Podyplomowe Skandynawistyczne.
Studia adresowane są do absolwentów wszystkich kierunków studiów I i II stopnia, którzy pragną poznać kulturę Skandynawii oraz język szwedzki, norweski lub duński, a nie mogą realizować tego ze względów zawodowych lub osobistych na studiach stacjonarnych .
Studia przeznaczone są dla osób z różnych kręgów zawodowych: ekonomistów, dziennikarzy, animatorów turystyki, wydawców, pilotów wycieczek, przewodników, nauczycieli, publicystów, biznesmenów, których ze Skandynawią łączą stosunki zawodowe lub osobista fascynacja.
Warunkiem przyjęcia na studia jest posiadanie dyplomu ukończenia dowolnych studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia.
Jaką wiedzę zdobędziesz?
Celem studiów jest pogłębianie i usystematyzowanie wiedzy o regionie skandynawskim oraz opanowanie jednego z języków skandynawskich: szwedzkiego, norweskiego lub duńskiego. Podczas studiów podyplomowych uczestnicy opanują wybrany język od podstaw do poziomu B1 (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego). Studia Podyplomowe Skandynawistyczne realizowane są w trybie niestacjonarnym w formie cotygodniowych sobotnich bloków dydaktycznych. Trwają 4 semestry.
Program kształcenia to 480 godzin zajęć. Głownie są to zajęcia językowe - 288 godzin Praktycznej Nauki Języka duńskiego, norweskiego lub szwedzkiego w połączeniu z gramatyką opisową języka duńskiego, norweskiego lub szwedzkiego. Pozostałe przedmioty, tworzące kontekst kulturowy dla studiowanego języka, to: Geografia Skandynawii - wybrane zagadnienia, Historia Skandynawii - wybrane zagadnienia, Kultura Skandynawii, Kultury arktyczne, Literatura Skandynawii – wybrane zagadnienia, Media w krajach skandynawskich - historia i instytucje, Wybrane zagadnienia ekonomiczne krajów nordyckich, Wybrane zagadnienia społeczne Skandynawii.
W każdym semestrze przewidziano sesję egzaminacyjną (łącznie 4 sesje podczas całych studiów).
Absolwenci po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują kwalifikacje językowe na poziomie B1 oraz kompetencje międzykulturowe m.in.: znajomość różnic kulturowych między Skandynawią i Polską, które są niezbędne przy różnorodnych zawodowych kontaktach z krajami regionu skandynawskiego.
Kandydaci na studia powinni zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym uczelni oraz złożyć następujące dokumenty:
- Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe (generowane z systemu IRK po zapisaniu się na edycję studiów podyplomowych).
- Odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych.
- Jedno zdjęcie o wymiarze 35x45 mm.
- Dowód dokonania wpłaty w wysokości 50 zł na numer subkonta generowany z systemu IRK (po zapisaniu się na studia podyplomowe).
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Skandynawistyka na UG
Podyplomowe Studia Skandynawistyczne prowadzone są przez Instytut Skandynawistyki i Fennistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to największy wydział na uczelni. Jednostka prowadzi 24 kierunków studiów i prawie 100 specjalności. Studiuje tam około 3500 studentów. Część zajęć odbywa się w nowym budynku na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Obiekt wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt i wszelkie technologiczne udogodnienia, umożliwiające prowadzenie zajęć na europejskim poziomie. Szczególnie istotne są pomieszczenia laboratoryjne przeznaczone do prowadzenia językowych ćwiczeń praktycznych, w tym nauki fonetyki oraz tłumaczeń ustnych, symultanicznych, konsekutywnych czy konferencyjnych.
Wydział posiada bibliotekę wyposażoną w ponad 500 miejsc dla czytelników i 170 stanowisk komputerowych. Z większości zbiorów korzystać można w wolnym dostępie, co ułatwia studiowanie. Księgozbiór liczy ok. 1,5 mln woluminów, w tym ponad milion książek. Biblioteka oferuje dostęp do ponad 3 mln e-booków. Kadra wydziału to 310 nauczycieli akademickich.
Na stronie Uczelni można znaleźć dodatkowe informacje na temat Studiów Podyplomowych Skandynawistycznych.