Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na studia podyplomowe w zakresie rachunkowości. Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu organizacji księgowości, ewidencji i kalkulacji kosztów jednostkowych, sporządzania i analizy sprawozdań finansowych oraz usługowej funkcji rachunkowości w procesach decyzyjnych. Adresatami studiów są osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje niezbędne do pracy w działach finansowych i księgowych. Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie rachunkowości jest wymaganym i niezbędnym warunkiem, aby móc prowadzić samodzielne biuro rachunkowe.
Kandydaci, którzy chcą zapisać się na studia podyplomowe w zakresie rachunkowości muszą posiadać dyplom ukończenia uczelni wyższej. Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i wtorki, w godzinach popołudniowych.
Program studiów obejmuje 228 godzin zajęć dydaktycznych o charakterze teoretycznym i praktycznym. Przedmioty realizowane podczas kursu to: rachunkowość finansowa, analiza sprawozdań finansowych i rewizja ksiąg rachunkowych, rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów, rozliczenia z ZUS, prawo gospodarcze, rachunkowość podatkowa, rachunkowość budżetowa, systemy informatyczne rachunkowości, rachunkowość jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej, podatkowa księga przychodów i rozchodów.
Studia prowadzone są przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz specjalistów - praktyków współpracujących z uczelnią.
Absolwenci podyplomowych studiów w zakresie rachunkowości posiadają wiedzę na temat zasad dotyczących rachunkowości jednostek prowadzących działalność gospodarczą dla zysku oraz non profit. Znają różnice prawne między rachunkowością bilansową a rachunkowością podatkową. Zdają sobie sprawę z roli planowania i budżetowania w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Osoby kończące studia podyplomowe na tym kierunku potrafią prawidłowo ewidencjonować operacje gospodarcze w przedsiębiorstwach w warunkach gospodarki rynkowej.
Legitymują się znajomością systemów informatycznych stosowanych w rachunkowości. Nie mają problemu z interpretacją i analizą zjawisk gospodarczych. Samodzielnie wykorzystują zdobytą wiedzę do księgowania dokumentów oraz sporządzania sprawozdań finansowych.
Absolwenci są gotowi do pracy w komórkach rachunkowych i finansowych, jako analitycy finansowi, główni księgowi, samodzielni księgowi, dyrektorzy finansowi przedsiębiorstw lub mogą prowadzić własne biuro rachunkowe. Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie rachunkowości, podpisane przez Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
Kandydaci na studia powinni złożyć podanie, jedno zdjęcie, odpis dyplomu ukończenia studiów oraz kserokopię dowodu osobistego. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt studiów podyplomowych w zakresie rachunkowości w roku akademickim 2014/15 wyniósł 4800 zł.
Jednostką prowadzącą opisywane studia podyplomowe jest Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Siedzibą wydziału jest nowoczesny, duży, dobrze wyposażony budynek. Znajdują się tam: sala audytoryjna i konferencyjna, sale seminaryjne, laboratoria językowe, pracownie komputerowe, sala laboratorium treningu kierowniczego oraz specjalistyczna biblioteka z czytelnią.
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania uzyskał wyróżnienie Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku „zarządzanie” oraz akredytację na kierunku „finanse i rachunkowość”. Ponadto jednostka posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ekonomicznych. Wydział podejmuje działania mające na celu doskonalenie procesu dydaktycznego oraz rozwijanie zainteresowań i umiejętności naukowych studentów. Kieruje się uniwersalnymi zasadami wolności i niezależności myśli oraz badań naukowych, zasadami etyki, rzetelności naukowej i dydaktycznej, dąży także do upowszechniania zasad etycznego i odpowiedzialnego biznesu.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest największą uczelnią w regionie. Kształci się tam ponad 30 000 osób na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.
Dodatkowe informacje o studiach podyplomowych w zakresie rachunkowościmożna znaleźć nastronie kierunku: http://www.econ.umk.pl/633,studia-podyplomowe-w-zakresie-rachunkowosci.html